Czytadełko – spotkania czytelniczo-animacyjne dla dzieci z przedszkoli
Spotkanie czytelniczo-animacyjnych dla dzieci w wieku przedszkolnym. Połączenie czytelnictwa z szeroko rozumianą animacją: filmem, muzyką, piosenkami i prezentacjami multimedialnymi, a także tańcem, śpiewem, zabawą, konkursami. Głównym celem imprezy jest zachęcanie do słuchania i poznawania literatury dziecięcej oraz rozbudzenie zamiłowania do czytania książek w przyszłości przy jednoczesnym połączeniu tradycji z nowoczesnymi formami przekazu. Realizatorzy wprowadzą uczestników w świat literatury przygodami Reksia i jego przyjaciół z podwórka, poprowadzą rozmowy na temat czytanych fragmentów. Wszystko to zostanie połączone z animacjami: zabawą, tańcem, konkursami i multimediami.
Zgłoszenia przyjmuje Krzysztofa Jagła, tel. 52 321 00 81 wew. 315.
Brak wolnych miejsc do końca 2021 r.
24.04.2024
29.01.2024
23.10.2023
Dziś odbyło się spotkanie pn.Czytadełko, podczas którego pani Dorotą Tomaszewska czytała bajki i omawiała je z przedszkolakami, a pani Emilia Andrydiak poprowadziła zabawy i konkursy. Podczas spotkania wystąpił Zespół Tańca współczesnego "Brax 7" pod kier.Beaty Rewolińskiej, który swoimi dwoma choreografiami wzbogacił część artystyczną spotkania.
13.04.2023
24.02.2023
zdjęcia Sandra Wróblewska
9.11.2022
9 listopada odbyło się kolejne spotkanie "Czytadełka" zorganizowane przez Pałac Młodzieży w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Tym razem we współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Bydgoszczy zatytułowane: „Przedszkolaki w szczęśliwym światku Pani Marii”. Świętujemy 180. urodziny Marii Konopnickiej w Roku Poetki - czytanie jej utworów oraz zabawy. Bardzo aktywnie uczestniczyły w nim przedszkolaki z kilku bydgoskich placówek. Dzieci przybyły ze słoneczkami w ręku, by włączać się do licznych zabaw przygotowanych przez animatorki z Pałacu Młodzieży. Pani Krzysztofa Kinczel i Emilia Andrysiak ( w przebraniu Sierotki Marysi) porwały maluchy świetnymi, współgrającymi z tematyką spotkania zabawami ruchowymi, piosenkami, quizami, a nawet tańcem. Podobnie pani Lucyna Gęsikowska, kustosz Działu Zbiorów Specjalnych w WiMBP, swoje wystąpienie pt. „Zaglądamy do świata literatury – Maria Konopnicka dla najmłodszych” przeplatała rozmową z publicznością, włączając ją do wspólnego wykonywania znanych wierszy Marii Konopnickiej ( „Bocian,” „Stefek Burczymucha”, „Pojedziemy w cudny kraj” czy „Co słonko widziało”). Dzieci ochoczo naśladowały odgłosy zwierząt i wykrzykiwały inne słowa refrenów, współtworząc świetną interpretację tekstów. Mimo rozbawienia przedszkolaki w skupieniu obejrzały pokaz multimedialny skanów szklanych przeźroczy z 1925 roku, ze zbiorów WiMBP, będących ilustracjami do baśni „O krasnoludkach i sierotce Marysi”, połączony z czytaniem jej fragmentów przez panią Lucynę. Spotkaniu towarzyszyła prezentacja plansz z wystawy zorganizowanej w WiMBP w Bydgoszczy z kolorowymi ilustracjami z książek Marii Konopnickiej dla dzieci oraz plakatów z Muzeum Okręgowego im. L. Wyczółkowskiego, wykonanych ze skanów szklanych przeźroczy „O krasnoludkach i sierotce Marysi” ze zbiorów naszej Biblioteki. Wystawa gościła w Pałacu Młodzieży przez kilka poprzedzających imprezę dni, więc mogło ją obejrzeć wielu uczestników zajęć pałacowych.
Bardzo żywe, niezwykle udane spotkanie z twórczością Marii Konopnickiej było nie tylko sposobnością do przybliżenia osoby i utworów dla dzieci tej wybitnej autorki, ale także dawało możliwość twórczego uczestniczenia najmłodszym w świętowaniu Roku Poetki. Mamy także nadzieję, że będą oni kontynuowali w przedszkolu i w domu przygodę z dziełami pani Marii, której zawdzięczamy zaistnienie w polskiej literaturze krasnoludków.
28.10.2022
9.05.2022
18.10.2021
30.04.2021
Wiosna u Reksia